Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii dla Dzieci

pon., 2019-04-15 Joanna Barden

Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii dla Dzieci (OITiAdD)

Telefon sekretariat: (42) 61-77-740

e-mail: sporna.sekr.2@csk.umed.lodz.pl       

Fax: (42) 61-77-989

Oddział Intensywnej Terapii: (42) 61-77-742

Gabinet lekarski: (42) 61-77-737

Blok Operacyjny – Anestezjologia (42) 61-77-712

 

 

Kierownik: dr n. med. Renata Szmigielska

Z-ca Kierownika: lek. med. Dr Viktor Brzózka, specjalista anestezjolog i intensywny terapeuta

Pielęgniarka Oddziałowa (Intensywna Terapia): mgr piel. Marzena Slendak

Pielęgniarka Oddziałowa (Anestezjologia) – piel. dypl. lic. Iwona Rojek

 

Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii dla Dzieci jest integralną częścią Centrum  Pediatrii im. Marii Konopnickiej, wieloprofilowego szpitala dla dzieci wchodzącego w skład Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Jest również ośrodkiem referencyjnym opieki III stopnia  nad noworodkiem. Rocznie na 10 stanowiskach leczonych jest od 120 do 150 dzieci w wieku od 0 do 18 lat, w tym noworodki stanowią około 25%, niemowlęta około 25% a dzieci z innych grup wiekowych około 50%.

W Oddziale Intensywnej Terapii (OIT) przeżywalność wynosi około 90% hospitalizowanych dzieci.

Anestezjologia – rocznie wykonywanych jest około 5000 znieczuleń do zabiegów leczniczych i diagnostycznych chirurgicznych, urologicznych, naczyniowych, okulistycznych, onkologicznych, laryngologicznych i gastroenterologicznych, w tym noworodki stanowią około 1% dzieci.

W OIT leczone są dzieci z powodu niewydolności co najmniej jednego układu ważnego dla życia, najczęściej jest to układ oddechowy.

W OIT leczone są dzieci w stanie zagrożenia życia z powodu ciężkich zapaleń płuc, oparzeń, po urazach wielonarządowych, po zatruciach, tonięciu oraz po rozległych zabiegach operacyjnych.

Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii od wielu lat jest oparciem dla dzieci z chorobami rzadkimi oraz nieuleczalnie chorych z przewlekłą niewydolnością oddechową wymagających ustabilizowania w okresie kryzysu zdrowia oraz kwalifikacji do leczenia respiratorem w warunkach domowych.

Znieczulenia wykonywane są w trybie planowym i pilnym, ratunkowym na 3 salach operacyjnych Klinik Chirurgii i Onkologii, Otolaryngologii, Okulistyki, a także poza salami operacyjnymi w Klinikach Gastroenterologii i Alergologii, Hematologii, Onkologii i Pediatrii, Kardiologii i Reumatologii, w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej, jak również poza szpitalem w Zakładzie Medycyny Nuklearnej do badań scyntygraficznych oraz w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Mikołaja Kopernika w Centrum Onkologii dla Dorosłych do zabiegów radioterapii.

Lekarze anestezjolodzy wykonują w znieczuleniu ogólnym i miejscowym implantacje cewników permanentnych do żył centralnych, najczęściej u dzieci z chorobami nowotworowymi i z chorobami krwi.

Leczenie bólu ostrego, a także bólu przewlekłego zgodnie ze standardami medycznymi przyczyniło się do przyznania naszemu szpitalowi tytułu: „Szpital wolny od bólu”.

Podczas leczenia i pielęgnacji dzieci prowadzone są partnerskie relacje z rodzicami oraz nauka z zakresu pielęgnacji, żywienia, resuscytacji i wentylacji mechanicznej.