Poradnia Diabetologiczna dla Dzieci i Młodzieży „Na Spornej”
w Uniwersyteckim Centrum Pediatrii w Łodzi

 

Obecnie w Poradni Diabetologicznej odbywają się głównie wizyty telefoniczne – teleporady.

Numery telefonu do Poradni Diabetologicznej: 42 617 7952  lub 783 001 923,
czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach 09.00 – 15.00

Adres e-mail Poradni Diabetologicznej: sporna.poradniadiabetologiczna@csk.umed.pl

 

Teleporady odbywają się we wcześniej ustalonych terminach wizyt.

Jeżeli wizyta nie odbyła się we wcześniej zaplanowanym terminie (w poprzednich tygodniach) proszę zadzwonić do Poradni w celu ustalenia nowego terminu wizyty/teleporady.

W dniu wizyty w godzinach 09.00-11.00 proszę zadzwonić do Poradni w celu potwierdzenia gotowości do udziału w wizycie, by lekarz oddzwonił do Państwa.

Jak przygotować się do WIZYTY TELEFONICZNEJ?

Prosimy:

  1. Przygotować listę pytań, którą chcecie zadać lekarzowi.
  2. Przygotować listę leków, na które potrzebne będą recepty: nazwa preparatu insuliny i liczba opakowań, nazwa pasków do glukometra i liczba opakowań, itd. Lekarz wystawi e-receptę. Kod do e-recept zostanie przesłany smsem. W aptece wystarczy podać kod i numer pesel, aby zrealizować receptę.
  3. Przygotować listę zleceń na potrzebny osprzęt do osobistej pompy insulinowej/systemu ciągłego monitorowania glikemii. Należy sprawdzić, do którego miesiąca już zrealizowano zlecenia. Lekarz wystawi e-zlecenia. Nie ma potrzeby potwierdzenia e-zlecenia w NFZ. Kody do zleceń zostaną przesłane smsem. Na podstawie tych kodów można zrealizować e-zlecenia w zwykłej aptece lub w sklepie internetowym.

Jeżeli pacjent ma aktualne Orzeczenie o niepełnosprawności z zaznaczeniem w punktach 7. i 8. – „wymaga”, w celu uzyskania większej liczby niż wynosi limit: zestawów infuzyjnych, zbiorniczków, sensorów, transmiterów, należy wcześniej wysłać do Poradni e-mailem skan oświadczenia (treść całego orzeczenia, łącznie z datą wystawienia, numerem, pieczątką lekarza, musi być wyraźna).

  1. Przygotować dane dotyczące prowadzonej w domu insulinoterapii i kontroli glikemii
  2. Jeśli pacjent stosuje osobistą pompę insulinową Medtronic, należy sczytać ją w domu.

Jeśli pompa nie była wcześniej sczytywana proszę wejść na stronę Metronic, gdzie znajduje się dokładna instrukcja jak założyć konto: https://carelink.minimed.eu.

Należy zarejestrować się, aby utworzyć nowe konto, postępując zgodnie z instrukcją: https://www.pompy-medtronic.pl/oprogramowanie/oprogramowanie-carelink.
Proszę wpisać nazwę użytkownika i hasło (należy je zapamiętać), a następnie zalogować się.

Glukometr Contour Link jest czytnikiem, więc należy włożyć go do gniazda USB w komputerze i sczytać pompę za pomocą glukometra. Ważne, aby przy sczytywaniu wybrać opcję pompa (a nie glukometr) i wpisać numer pompy.

Jeśli wcześniej w domu nie sczytywano pompy lub po sczytaniu nie skojarzono własnego konta użytkownika z kontem w Poradni, należy zadzwonić przed wizytą do Poradni Diabetologicznej  i podać nazwę użytkownika oraz hasło, aby skojarzyć własne konto z kontem w Poradni.
Jeśli to nie zostanie zrobione, lekarz w Poradni nie będzie miał dostępu do danych zapisanych w pamięci pompy!

W razie problemów z założeniem własnego konta do sczytywania pompy, należy skontaktować się z przedstawicielem firmy Medtronic p. Barbara Kaniewska nr tel.: 510-202-992 (pon. – pt.) lub z infolinią Medtronic nr: 22 46 56 987 lub 801 080 987 (przez całą dobę).

POMPĘ PROSZĘ SCZYTAĆ w dniu wizyty lub w dniu poprzedzającym wizytę, aby aktualne informacje znalazły się na koncie użytkownika w Poradni zanim zadzwoni lekarz!

  1. Jeśli pacjent stosuje osobistą pompę insulinową Accu-Check, może sczytać ją w domu tylko jeżeli posiada dodatkowe urządzenie SmartPix. Należy wówczas uruchomić program, który znajduje się w tym urządzeniu i sczytać pompę, a następnie zapisać raport i emailem wysłać go do Poradni.

Jeżeli pacjent nie posiada urządzenia SmartPix powinien:

– spisać z pamięci pompy: a) bazę (z każdej godziny), b) przeliczniki na jedzenie (liczba j./1 WW lub liczba g węglowodanów/1j. insuliny), c) wrażliwość na insulinę (o ile mg% obniża glikemię 1 j. insuliny),

– przez kilka dni przed wizytą prowadzić dziennik samokontroli i wpisywać wyniki glikemii i dawki insuliny podawanej w bolusie do posiłków i na korekty; najlepiej zrobić elektroniczny dziennik z użyciem programu Excel i wypełniony plik przesłać emailem na adres e-mailowy Poradni.

Jeśli to nie zostanie zrobione, lekarz w Poradni nie będzie miał dostępu do danych zapisanych w pamięci pompy!

  1. Jeśli pacjent stosuje system FreeStyle Libre:

Należy założyć konto w LibreView:  https://pat.libreview.io/. Następnie należy połączyć się z kontem Poradni wprowadzając numer ID gabinetu: 15071410.

Jeżeli macie już Państwo założone konto w LibreView, to należy sprawdzić, czy jest ono połączone z  kontem Poradni i w razie braku połączenia należy nawiązać połączenie, wprowadzając numer ID gabinetu: 15071410.

Jeśli jako czytnik używany jest smartfon, to od chwili połączenia własnego konta z kontem Poradni wyniki pacjenta będą automatycznie przesyłane do Poradni.

Jeśli stosowany jest tradycyjny czytnik, to należy połączyć go z komputerem za pomocą żółtego przewodu (jeden koniec żółtego przewodu trzeba podłączyć do wejścia USB w komputerze, a drugi koniec połączyć z czytnikiem) i sczytać wyniki za pomocą programu LibreView. Należy postępować zgodnie z instrukcją znajdującą się na koncie LibreView.

Jeśli to nie zostanie zrobione, lekarz w Poradni nie będzie miał dostępu do danych zapisanych w pamięci czytnika!

W razie problemu z założeniem konta na LibreView czy podczas połączenie własnego konta z kontem Poradni, należy skontaktować się z przedstawicielem firmy Abbott – p. Beata Wiśniewska nr tel.: 691-980-477  lub z infolinią Abbott nr: 22 319 131 19 lub 800 222 688 ( pon.- pt. 08.00 – 17.00).

  1. Jeśli pacjent stosuje Dexcom

Dexcom G5. Jeżeli dotychczas nie miał sparowanego konta z kontem Poradni, to powinien zadzwonić do Poradni.  Musi podać email wykorzystany do zarejestrowania Dexcoma. Na ten email zostanie wysłane zaproszenie, które pacjent musi zatwierdzić wpisując otrzymany kod.

Dexcom G4 – musi sczytać wyniki za pomocą aplikacji Clarity. Instrukcja na stronie https://www.dexcom.com/pl-PL/clarity-poland. Następnie uzyskany raport ma przesłać na email Poradni.

W razie problemów technicznych należy skontaktować się ze wsparciem techniczny tel. 22 101 01 78, email: kontakt@dexcompolska.pl

Jeśli to nie zostanie zrobione, lekarz w Poradni nie będzie miał dostępu do danych zapisanych w pamięci czytnika!

  1. Jeśli pacjent stosuje PENY, powinien:

– spisać przeliczniki insuliny analogowej szybko działającej na jedzenie (liczba j./1 WW lub liczba g węglowodanów/1j insuliny) i na korekty (o ile mg% obniża glikemię 1 j. insuliny),

– przez kilka dni przed wizytą prowadzić dziennik samokontroli i wpisywać wyniki glikemii i dawki insuliny podawanej w bolusie do posiłków i na korekty oraz insuliny analogowej długodziałającej; najlepiej zrobić elektroniczny dziennik z użyciem programu Excel i wypełniony plik przesłać emailem na adres e-mailowy Poradni.
Jeśli to nie zostanie zrobione, lekarz w Poradni nie będzie miał dostępu do informacji na temat wyników terapii pacjenta!

 

Można założyć elektroniczny dziennik samokontroli, korzystając z aplikacji na smartfonie: np. MuSugr, Contour lub inne. Można wówczas wysłać gotowy raport do Poradni.

 

Wysyłając email i plik z danymi dotyczącymi samokontroli i insulinoterapii na adres emailowy Poradni: sporna.poradniadiabetologiczna@csk.umed.pl, w temacie proszę podać: imię, nazwisko i ostatnie dwie cyfry roku urodzenia pacjenta. Wówczas łatwiej będzie personelowi Poradni zidentyfikować konkretnego pacjenta i zapoznać się z jego wynikami.