Łódzki Ośrodek Dawców Szpiku przy CSK UM

czw, 2020-03-05 Joanna Barden

Adrian Westerowicz powinien bawić się z kolegami i koleżankami, pisać klasówki i psocić na przerwach. Zamiast tego leży w szpitalu i walczy o życie. Choroba  zaatakowała go po raz drugi. Konieczny jest przeszczep szpiku. Adrian i jego rodzice nie są sami w tej walce.

Rozpoczyna się akcja poszukiwania genetycznego bliźniaka Adriana, bo tym razem bez przeszczepu szpiku się nie obejdzie. – Choroba zaatakowała ponad rok temu. Po półrocznym leczeniu stan zdrowia syna się poprawił i mieliśmy nadzieję, że jest zdrowy. Jednak po zaledwie dwóch tygodniach od zakończenia leczenia pojawiła się wznowa i powikłania – opowiada Maciej Westerowicz, ojciec Adriana. – Teraz syn jest leczony w szpitalu we Wrocławiu. Jest bardzo dzielny. Ale wiadomo już, że konieczny będzie przeszczep szpiku. Proszę, pomóżcie nam uratować Adriana!

Magistrat włącza się w akcję poszukiwania dawców szpiku – ogłosiła w poniedziałek 17.02.2020r.  prezydent Hanna Zdanowska. – Apelujemy do wszystkich, którzy mają wielkie serca. Wy możecie sprawić, że Adrian będzie żył, uczył się, cieszył zabawą.

O Adriana z zapałem walczą jego nauczyciele i koledzy z SP 166. – To wspaniałe dziecko, cud uczeń. A rówieśników nie musieliśmy namawiać, żeby włączali się w pomoc – mówiła Anna Golat, wychowawczyni Adriana.

Koleżanki chłopca, Julia i Wiktoria, opowiadały, że w szkole został zorganizowany charytatywny bal karnawałowo-walentynkowy dla Adriana, a w Łódzkim Ośrodku Dawców Szpiku rejestrują się rodzice uczniów.

– Poszukujemy dawców szpiku, bo to ratunek dla chorych takich jak Adrian – przekonuje dr Anna Piłat, zastępca kierownika Ośrodka Dawców Szpiku przy Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. – Każda dorosła osoba, która nie ma problemów zdrowotnych, może zarejestrować się w naszym banku. Wystarczy wypełnić kilka formularzy i pobrać szpatułką wymaz z wewnętrznej strony policzków.

Dni Dawców Szpiku – poświęcone poszukiwaniu dawcy dla Adriana – rozpoczynają się 21 lutego w Manufakturze, gdzie od godz. 16 do ostatniego chętnego będą czekać na łodzian przedstawiciele Ośrodka Dawców Szpiku.

Kolejna odsłona 22 i 23 lutego w Ogrodach Geyera,  29 lutego od godz. 10 przedstawiciele ośrodka będą czekać na chętnych do rejestracji w Termach Uniejów. 6 marca akcję poszukiwania dawców przeprowadzi Łódzka Kolej Aglomeracyjna, a 10 marca   4–5 kwietnia na potencjalnych dawców będziemy i w Porcie Łódź. Wszystkie aktualne informacje o możliwości rejestracji można znaleźć na facebookowym profilu Łódzkiego Ośrodka Dawców Szpiku UM.  https://www.facebook.com/Lodz.Szpik/

Za sprawą magistratu plakaty zachęcające do rejestracji w bazie dawców pojawią się w środkach komunikacji miejskiej i na ulicach.

 

POMAGAJMY!!! RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!!!