Pierwsza wideoskopowa operacja wycięcia guza tarczycy w Polsce!

śr, 2019-01-16 Joanna Barden

W Centralnym Szpitalu Klinicznym w Łodzi wykonano pierwszą w Polsce wideoskopową operację wycięcia guza tarczycy!

Wyjątkowa operacja usunięcia tarczycy została wykonana w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Łodzi. Jest to pierwszy zabieg w Polsce, w którym wykorzystano naturalną przestrzeń pomiędzy zębami a wargą, żeby wprowadzić narzędzia chirurgiczne i wyciąć gruczoł z guzem.

Największą wartością zabiegu, który był wykonany u Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi  jest to, że zabieg był rzeczywiście bezpieczny i wykonany szybko – powiedział Z-ca Dyrektora ds. Medyczno-Organizacyjnych CKD  Paweł Ptaszyński. Pacjentka już następnego dnia mogła opuścić szpital. Operacja, która została wykonana nie pozostawiła żadnej blizny.  W Polsce wykonuje się bardzo dużo operacji endokrynologicznych. Są one u nas na 4. miejscu i dlatego zdecydowaliśmy się zastosować tę technikę właśnie przy operacji tarczycy– dodaje profesor Lech Pomorski z CKD. W niektórych kulturach – szczególnie wschodnich – blizna dla kobiety jest czymś, czego nie powinno być, jest czymś co przynosi ujmę. Taka technika operowania rozwinęła się i jest stosowana głównie w krajach azjatyckich. W Europie również wchodzi do użycia. Zabiegi metodą przez naturalne otwory ciała często wykonuje się na przykład w Tajlandii. Z naszej wiedzy wynika, że do tej pory nikt nie próbował tego robić w Polsce – dodaje profesor.

Pacjentka po zabiegu czuła się bardzo dobrze. Przyznawała, co prawda, że odczuwa pieczenie, pewien dyskomfort w miejscu, gdzie wprowadzono narzędzia operacyjne, ale brak blizny na szyi i szybkie opuszczenie szpitala w pełni rekompensowały pewien dyskomfort.

Guza tarczycy wykryto w badaniu USG. Teraz pacjentka będzie czekać na wyniki i dalsze leczenie. Operacje tarczycy robione dotychczasowymi metodami, zostawiają szpecącą, widoczną bliznę na szyi.